Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

Θα σας παρέχουμε και τις δύο μορφές εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (Σύγχρονη & Ασύγχρονη εκπαίδευση).

Η Σύγχρονη Εκπαίδευση απαιτεί την ταυτόχρονη συμμετοχή όλων των μαθητών και του καθηγητή. Η αλληλεπίδραση μεταξύ καθηγητή και εκπαιδευόμενου γίνεται σε ”πραγματικό χρόνο”, και κατά την διάρκειά της μπορούν να ανταλλάσσουν εκτός από απόψεις και εκπαιδευτικό υλικό.

Η σύγχρονη εκπαίδευση θα γίνει με την πλατφόρμα webex.

Για σταθερό υπολογιστή ή laptop

Εφόσον χρησιμοποιήσετε υπολογιστή, θα πρέπει να συνδεθείτε μέσω του προγράμματος περιηγητή (edge, chrome ή firefox) και να μην κατεβάσετε την εφαρμογή και να πατήσετε το link της τάξης του καθηγητή που θα κάνετε μάθημα :

Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνος – https://minedu-secondary.webex.com/meet/kpapakons

Καραγεώργου Παναγιώτα – https://minedu-secondary.webex.com/meet/pkarageorg

Θα πρέπει να έχετε και ακουστικά με μικρόφωνο ώστε να ακούτε αλλά καν να συμμετέχετε στο μάθημα μέσω της πλατφόρμας.

Για κινητό τηλέφωνο ή tablet

Αν χρησιμοποιήσετε κινητό/tablet πρέπει να κατεβάσετε την εφαρμογή και να συνδεθείτε στον αντίστοιχο σύνδεσμο.
Αν έχεις iphone κατεβάζεις από εδώ.

Όταν “κατέβει” η εφαρμογή και την ανοίξεις, πατάς το κουμπί JOIN MEETING (πράσινο χρώμα).

Στο Meeting number or URL  πληκτρολογείς :

121 481 4999  και στην συνέχεια πατάς JOIN (για την ηλεκτρονική τάξη του κ. Παπακωνσταντίνου)

121 486 8162 και στην συνέχεια πατάς JOIN (για την ηλεκτρονική τάξη του κ. Καραγεώργου)

Η Ασύγχρονη Εκπαίδευση δεν απαιτεί την ταυτόχρονη συμμετοχή των μαθητών και του καθηγητή. Οι μαθητές δεν είναι ανάγκη να βρίσκονται συγκεντρωμένοι μαζί στον ίδιο χώρο ή την ίδια χρονική στιγμή. Αντίθετα, μπορούν να επιλέγουν μόνοι τους το προσωπικό τους εκπαιδευτικό χρονικό πλαίσιο και να συλλέγουν το εκπαιδευτικό υλικό σύμφωνα με αυτό.

Η σύγχρονη εκπαίδευση θα γίνει με την πλατφόρμα eclass.sch.gr.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτή την μορφή εκπαίδευσης αρκεί στην αρχική σελίδα να επιλέξετε το μάθημα που επιθυμείτε να διαβάσετε.

Καλή δύναμη.

Οι καθηγητές σας